Yaşam

TFF’den korsan maç yayınlarına erişim engeli geliyor!

Süper Lig’in maç yayınları internet üzerinden bir çok değişik siteden kaçak olarak yayınlanıyor. ABD ve Avrupa’dakine oranla Türkiye’de bireylerin korsan yayına ulaşması çok daha basit. Birçok korsan yayıncı da üyelerine yüksek yayın değeri sunuyor. Futbol kulüplerinin ve yayıncı kuruluşun gelirlerini büyük miktarda etkiliyor. Bu bağlamda kaçak yayınların meclis aracılığıyla yeni bir karar alınacak. Buna göre TFF, kaçak yayınlara ulaşımleri engel olabilecek.

TFF ERİŞİMİ ENGELLEYEBİLECEK

TBMM’ye sunulan yeni torba yasa teklifinde bulunan maddeye göre, korsan maç yayını yapan sitelerin ve IP TV’lerin engellenmesi adında TFF Başkanı’na yetki verilecek. TFF aracılığıyla hukuka aykırı maç yayını yapan sitelerin internet bant trafiğinde yüzde 90 daraltma yapılabilecek veya ulaşım tamamen engellenebilecek. Türkiye’de oynanan maçlarda doğrudan TFF aracılığıyla, yurt dışındaki maçlarda ise yayıncı kuruluşun isteği halinde TFF aracılığıyla bant daraltma yahut ulaşım engeli uygulanabilecek.

TFF'den korsan maç yayınlarına ulaşım engeli geliyor!

YAYIN HAKKI 5 YILDIR DIGITURK PLATFORMUNDAYDI

Spor Toto Süper Lig’in yayın hakları 2016 senesinde 500 milyon dolar karşılığında Digiturk aracılığıyla 5 yıllığına satın alınmıştı. Bu ücreti zaman içinde ödeyememeye başlayan Digiturk, kulüplere daha az ücret ödemeye başlamıştı. Bu sezon sonunda Digiturk’ün anlaşmasi sona erecek ve 2022-2023 yayınlar yeni yayıncı kuruluş ile yapılacak. Bu nedenle önümüzdeki aylarda yayın ihalesi yapılacak.

TFF'den korsan maç yayınlarına ulaşım engeli geliyor!

İNCE ELEYİP SIK TUTUYOR

TFF ve Kulüpler Birliği aracılığıyla yayın ihalesi için bir komisyon kurulduğu açıklamalmuştu. Komisyon aracılığıyla tutulan bir danışman firmayla da birlikte yurtdışındaki örnekler inceleniyor ve yayıncı kuruluşlarla görüşerek fikirler alınıyor. Yeni yayıncı kuruluşu dikkatli bir biçimde seçmek isteyen komisyon, Digiturk’te yaşadığı problemlerle yeniden karşılaşmamak istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu