Teknoloji

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi

Rus yönetmen Klim Shipenko’nun bir sonraki filmi The Challenge’ın uzay çekimleri için harekete geçildi.

Film, bir kozmonotun hayatını kurtarmak için Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen bir Rus doktorun hikayesini anlatıyor.

FİLM EKİBİ UZAYA GÖNDERİLDİ

Rusya, sinematografi tarihinde ilk defa uzayda film çekecek ekibini Soyuz MS-19 uzay aracı ile Kazakistan’ın Baykonur üssünden uzaya gönderdi.

Rusya Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) ile Perviy Kanal ve bir yapım şirketinin ortak projesi olan “Vyzov” (Sınanma) isimli filmin çekimleri için Yuriy Gagarin Kozmonot Hazırlama Merkezi’nde özel eğitim alan ekip, hazırlıklarını tamamladıktan sonra Baykonur üssünde MS-19 uzay aracına bindirildi.

YÖNETMEN KOLTUĞUNDA ŞİPENKO VAR

Uzayda çekilecek filmin yönetmen koltuğuna oturacak Klim Şipenko, oyuncu Yuliya Peresild ve kozmonot Anton Şkaplerov’un bulunduğu uzay aracı, TSİ 11.55’te uzaya fırlatıldı.

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi ViDEO

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi #1

UZAYDA BİR İLKE İMZA ATACAKLAR

Sinematografi tarihinde “uzayda çekilecek ilk uzun metrajlı drama filmi” özelliği taşıyacak filmin çekimlerinin bir kısmı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) gerçekleştirilecek. Ekip, UUİ’de 12 gün kalacak.

17 EKİM’DE DÜNYA’YA DÖNECEKLER

Film ekibinin 17 Ekim’de kozmonot Oleg Noviskiy başkanlığındaki Soyuz MS-18 uzay aracıyla Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi #2

FİLMİN KONUSU

Shipenko, daha önce yaptığı açıklamada, “Bu film sıradan bir insanın, uzay araştırmalarıyla hiçbir ilgisi olmayan ve bunu hiç düşünmemiş bir doktorun, uzay istasyonuna seyahat etmesi ve bir kozmonotun hayatını kurtarması hikayesini anlatacak.” diye konuşmuştu.

Başrol oyuncusu Yulia Peresild, “Dünya ile aynı seviyede olmayacak ama elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bunun için hazırız.” ifadesini kullanmıştı.

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi #3

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi #4

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi #5

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi #6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu