Gündem

Philip Roth’un Göze Göz kitabında suç ve cezanın çekiciliği

Philip Roth'un Göze Göz kitabında suç ve cezanın çekiciliği

Suç ve ceza… İnsanlık tarihinin başlangıcından gelip günümüzün dijital dünyasına bağlanan iki kavram.

Ve bu uzun yolculuk boyunca cinayetler, hırsızlıklar, tecavüzler, yolsuzluklar, savaş suçları, bunların yanı başında idam, hapishane, sürgün, toplumsal baskı, linç..

Göze Göz’de Mitchel P. Roth oldukça güç, büyük ölçekli bir işe soyunuyor, suç ve cezanın farklı farklı coğrafyalarda, farklı farklı zaman dilimlerinde izini sürerek evrensel bir tarihini yazmaya gayret gösteriyor.

İNCELİKLİ VE AYRINTILI

Bu çalışmada Hammurabi Kanunları’na da Roma hukukuna da şeriata da Anglosakson hukuk geleneğine de yer var; yazar değişen zaman ve mekân içinde suçun tanımının yaşadığı evrimi, belli bir kültürde veya bir dönemde suç kabul edilenin bir başkasında nasıl normale dönüştüğünü, bununla birlikte doğal olarak suç karşısındaki yaptırımların da farklılaşıp yeni bir kimliğe büründüğünü incelikli, ayrıntılı bir biçimde ele alıyor.

Philip Roth un Göze Göz kitabında suç ve cezanın çekiciliği #1

SUÇ VE CEZA…

Suç ve ceza”, en bilinen yazar Dostoyevski’nin en bilinen kitabının adı olmasının etkisiyle de belki, insanın kulağına ayrılmaz bir ikili gibi geliyor. Tersinden, başlığının ilgi çekiciliğinin, onu kitaplar arasında baş köşeye oturttuğu da söylenebilir.

Gerçekten de ayrılmaz bir ikili söz konusu. Raskolnikov’un eyleminin ceza gerektirip gerektirmeyeceği meselesi, onun eyleminin bir suç olup olmadığı meselesi aynı zamanda.

Philip Roth un Göze Göz kitabında suç ve cezanın çekiciliği #2

Philip Roth

SUÇTAN BAHSETMENİN ANLAMSIZLIĞI

O, yeni yasalar yapanların eski yasaları ihlal ettikleri için suçlu olduklarını söylerken haklı. Ancak cezasız suç, suç olmuyor, suçun suç olması için cezalandırma hükmü gerekiyor.

Yeni yasalar yapanlar hükümleri değiştiriyor, ortada suç kalmıyor. Bir eylem için ceza öngörmemek onu suç olarak görmemek anlamına geliyor, cezadan bahsetmeyeceksek suçtan da bahsetmek anlamsızlaşıyor.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu