Teknoloji

Kazakistan, sosyal medya devlerinin ofis açmasını şart koşuyor

Kazakistan, sosyal medya devlerinin ofis açmasını şart koşuyor

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, geçtiğimiz aylarda temsilci belirleme yükümlülükleri getirilmişti.

Şimdi ise benzer bir adım Kazakistan’dan geldi. Kazakistan parlamentosu, yabancı sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları sahiplerinin, ülkede ofis açmasını zorunlu kılan tasarıyı onayladı.

Tasarı senato ve cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra, bu tür uygulamaların sahiplerinin Orta Asya ülkesinde yetkililere kaydolmasını ve ofisler açmasını gerektirecek, hükümetin yasa dışı içeriğin kaldırılmasına yönelik resmi taleplerin ele alınmasını kolaylaştıracağını söylediği hamleler.

Tasarı, senato ve cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra, yabancı sosyal medya şirketlerinin ülkede ofis açması zorunlu olacak ve şirketler, içerik kaldırma başvurularını değerlendirmeye almak zorunda kalacak.

Kazakistan, sosyal medya devlerinin ofis açmasını şart koşuyor #1

24 SAATTE İÇERİK KALDIRMA ŞARTI

Taslağa göre yerel ofisler, siber zorbalık teşkil ettiği düşünülen gönderiler gibi yasa dışı içeriklerin bildirilmesinden sonraki 24 saat içinde içeriği kaldırmak zorunda kalacak.

Ancak eleştirmenler, söz konusu yasa ile birlikte Kazakistan yönetiminin, iktidar partisi karşıtı içerikleri de kaldırabileceğini söylüyor.

Temmuz ayında Kazakistan,, çevrimiçi kumarhane reklamları ve sahte hesaplar olduğu gerekçesiyle Microsoft’un yan kuruluşu LinkedIn’in web sitesine erişimi engellemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu