Gündem

iPhone 13 modelleri tanıtıldı: İşte iPhone 13 serisinin tüm özellikleri ve fiyatları

iPhone 13 modelleri tanıtıldı: İşte iPhone 13 serisinin tüm özellikleri ve fiyatları

iPhone 13 modelleri, Apple’ın TSİ 20.00’de başlayan etkinliğinde resmi olarak tanıtıldı. Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını nedeniyle ekim ayına ertelenen etkinlik, bu yıl herhangi bir gecikme yaşanmadan gerçekleşti.

Daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi Apple; iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere dört farklı modelle karşımıza çıktı.

Her ne kadar tasarım olarak yeni modellerde pek bir değişiklik olmasa da özellikle telefonların sahip olduğu donanım, iPhone 13 modellerini öne çıkaran özellikler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz yıla göre ekran tasarımı olarak pek bir değişikliğe uğramayan yeni iPhone serisi, iPhone 12 modelleri ile aynı ekran ölçülerini kullanıyor. Ayrıca artık Apple ile özdeşleşen ekran çentiği, yeni modellerde biraz daha küçültülmüş bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Kamera tarafında en büyük tasarım değişikliği ise çift kameralı giriş modellerinde sensörlerin üst üste değil, çapraz bir şekilde yerleştirilmesi olacak.

Peki iPhone 13 özellikleri neler ve fiyatları ne kadar? Gelin sizleri daha fazla meraklandırmadan, seride bulunan tüm modellerin özelliklerini detaylı olarak inceleyelim ve daha sonra fiyatlarına yakından bakalım.

iphone 13

iPHONE 13 MODELLERİ TÜM ÖZELLİKLER

Geçen yıl olduğu gibi, giriş seviyesi iPhone 13 iki farklı versiyonla gelecek. Bunlardan biri 6.1 inç “normal” iPhone 13 modeli, diğeri ise 5,4 inç büyüklüğünde daha küçük iPhone 13 mini.

Önemli ölçüde yeniden tasarlanan iPhone 12’den farklı olarak iPhone 13, geçen yılki modelle neredeyse aynı tasarıma sahip.

Yalnızca ekrandaki çentik yüzde 20 daha küçültüldü ve bu sayede daha az yer kaplaması sağlandı.

Yeni iPhone 13 modelleri, geçen yılki A14 Bionic çipinden daha hızlı ve güç açısından daha verimli ıkab A15 Bionic çipten gücünü alıyor. 5nm mimaride üretilen A15 işlemci, iki yüksek performans ve dört yüksek verimli olmak üzere 6 çekirdeğe sahip.

Apple, A15 işlemcisinin rakiplerinden yüzde 50 daha hızlı olduğunu ve bir akıllı telefondaki en güçlü işlemci olduğunu söylüyor. Öte yandan ABD’li şirket, grafik olarak ise işlemcinin diğer rakiplerinden yüzde 30 daha iyi performans sergilediğini vurguladı.

GÜNCELLENİYOR…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu