Gündem

CIA’nın yurt dışındaki muhbirlerinin öldürüldüğü ya da kullanıldığı öğrenildi

CIA'nın yurt dışındaki muhbirlerinin öldürüldüğü ya da kullanıldığı öğrenildi

Dünyanın dört bir tarafına yollanan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) ajanları hakkında ortaya atılan bilgiler gündemi yerinden sarstı.

CIA’nın başta Rusya, Çin, İran ve Pakistan olmak üzere yurt dışındaki onlarca muhbirinin son yıllarda yakalandığı, öldürüldüğü veya ikili çalıştırıldığı ortaya çıktı.

CIA’NIN BİLGİ NOTUNA ULAŞILDI

İstihbarata karşı koyma yetkililerinin, geçtiğimiz hafta CIA’nın yurt dışı istasyonlarına yolladığı bir bilgi notuna ulaştı.

Ele geçirilen bilgi notunda, son birkaç yılda öldürülen, tutuklanan veya büyük olasılıkla ikili çalıştırılan onlarca yabancı muhbir tespit ettikleri belirtildiği öne sürüldü.

CIA nın yurt dışındaki muhbirlerinin öldürüldüğü ya da kullanıldığı öğrenildi #1

AJANLARIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YA DA KULLANILDIĞI ÖĞRENİLDİ

Bilgi notunda, Rusya, Çin, İran ve Pakistan gibi ülkelerin CIA muhbirlerini avladığı ve bazılarını ise ikili çalıştırdığı ileri sürülürken, teşkilatın istihdam yaparken muhbirlere çabuk güvendiği, yabancı istihbaratları azımsadığı ve işe almada aceleci davrandığı iddia edildi.

Çok sayıda muhbirin yakayı ele vermesinde yabancı istihbaratların biyometrik ölçümler dahil birçok yenilikçi teknolojiyi kullandığı belirtilen bilgi notunun bölgedeki CIA ajanlarını bilgilendirme amacıyla gönderildiği öne sürüldü.

CIA nın yurt dışındaki muhbirlerinin öldürüldüğü ya da kullanıldığı öğrenildi #2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu