Gündem

Avcılar’da, 2 yaşındaki bebeğe zarar veren annenin duruşması ertelendi

Avcılar’da, 2 yaşındaki bebeğe zarar veren annenin duruşması ertelendi

İstanbul’un Avcılar ilçesinde, 2 yaşındaki öz bebeğine iğne ile çamaşır suyu enjekte etme, vücudunun çeşitli yerlerine iğne batırma ve darbetme iddiasıyla yargılanan tutuklu sanık anne Ezgi K.’nın davası, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ezgi K. ile taraf avukatları duruşmada hazır bulundu. Mahkeme başkanı dosyaya, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan raporun eklendiğini belirtti.

İFADELERİ İLE MUAYANE BULGULARI UYUMLU BULUNDU

Ezgi K.’nın polis merkezinde verdiği ifadeye de değinilerek raporda şu bilgiler yer aldı:

“Ezgi K.’nın küçük çocuğun burnunun, ağzının ve kulağının iç kısmına ve göbek deliğine evdeki şırınga iğnesini batırarak kanama meydana getirme, vücudunun çeşitli yerlerini sıkarak morluklar meydana getirme, kafa kısmına, gözlerinin alt kısmına, bacakları ve göğüs kısmına jiletle kesiler yapma eylemlerine ilişkin açıklamaları ile çocuğun muayene bulguları uyumludur.”

Dosyada, yapılan eylemlerin yaşamsal tehlikeye neden olacak nitelikte olmadığı, fakat devam edildiği takdirde yaşamsal tehlikenin meydana gelebileceği kaydedildi.

Avcılar’da, 2 yaşındaki bebeğe zarar veren annenin duruşması ertelendi  #1

‘VEKALETEN HASTALIK’ İLE UYUMLU

Olayın yaşandığı tarihte, annenin psikolojik rahatsızlığına ilişkin herhangi bir bulgu olmadığı ifade edildi.

Raporda, sanık annenin polis merkezinde çocuğuna yaptığını söylediği eylemlerin vekaleten hastalık “Munchausen by Proxy” (Aile çocukta bir hastalık varmış gibi yapmakta ya da hastalık oluşturmakta ve hasta çocuğu doktora götürmekte) olarak bilinen hastalıkla uyumlu olduğu belirtildi.

Savunması sorulan sanık anne, “Zaten eşim de şikayetini geri çekmiştir. Gerekirse adli kontrol şartıyla tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme ara kararında, sanık hakkında vekaleten hastalık olarak belirtilen duruma ilişkin dosyanın Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek sanığın cezai ehliyeti olup olmadığıyla ilgili rapor istenmesine karar verdi.

Ezgi K.’nın tutukluluk haline devam edilirken, eksiklerin giderilmesi için duruşma ertelendi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 20 Şubat 2019 tarihinde tutuklanan anne Ezgi K.’nın polis merkezindeki ifadesi aktarılmıştı.

Anne Ezgi K’nın çocuğu E.M.K.’ya bir türlü ısınamadığı için ölmesi amacıyla, şırınga iğnesini ağzına batırıp kan gelmesini sağladığı ve bu nedenle hastaneye götürdüğü belirtilmişti.

BEBEK 20 GÜN HASTANEDE YATTI

Ayrıca iddianamede, anne Ezgi K.’nın çocuğunun burnuna, ağzına, kulağının iç kısmına ve göbek deliğine şırınga iğnesini birçok kez batırarak kan gelmesini sağladığı, vücudunun çeşitli yerlerini sıkarak morluklar oluşturduğu, bu nedenle bebeğin hastanede 20 gün yatırıldıktan sonra teşhis konulamayarak başka bir hastaneye sevk edildiği anlatılmıştı.

DAMAR YOLU İĞNESİNE SIVI SABUN ENJEKTE ETTİ

Ezgi K.’nın, bebeği hastanede tedavi gördüğü sırada koluna takılı damar yolu iğnesine sıvı sabun enjekte ettiği, durumu fark eden doktorun baba Eray K.’yı uyardığı da iddianamede yer almıştı.

20 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Ezgi K.’nın polis merkezine giderek suçunu itiraf ettiği belirtilmiş, sanık hakkında ‘çocuğa karşı tasarlayarak canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Avcılar’da, 2 yaşındaki bebeğe zarar veren annenin duruşması ertelendi  #2

Avcılar’da, 2 yaşındaki bebeğe zarar veren annenin duruşması ertelendi  #3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu